29 C
Colombo
Saturday, October 24, 2020

ගමක් වනසන නරි රජදහනක්

- Advertisement -
- Advertisement -

 (හර්ෂා සුග­ත­දාස)

රයි­ගම් කෝර­ල­යට සේන්දු වූ අප දොඹ­ගොඩ හමුදා කඳ­වුර අස­ලින් වැටී ඇති ගුරු­පාර දිගේ නිව්චැ­ට­ල්ව­ත්තට යන විට මොන­රුන්ගේ කේකා­රා­වය ඇසුණේ විලා­ප­යක විලා­ස­යෙනි. රබර් වතු මැද පව­තින මඳ අඳුර කියා­පාන්නේ දැඩි මූසල ස්වාභා­ව­යකි. එහෙත් එම මූසල නිහ­ඬ­තාව බිඳ දම­මින් නිව්චැ­ට­ල්වත්තේ මිනි­සුන් යුහු­සු­ළුව තම ගව­යන් ගස්වල කෙටි කර බැඳ දමා පෙර­මඟ බලා සිටියේ පශු වෛද්‍ය­ව­රුන්ගේ පැමි­ණීමේ අපේ­ක්ෂා­වෙනි. එළු පැට­වුන් වඩා ගත් කුඩා දරු­වන් අප ගමන් කළ වාහ­නය සමී­ප­යට දිව ආවේ පශු වෛද්‍ය­ව­රුන්ගේ වාහ­නය යැයි වර­දවා වටහා ගනි­මින් විය යුතුය.

නිව්චැ­ට­ල්වත්තේ වැසි­යන් ඔවුන්ගේ ගව­යන්ට, එළු­වන්ට ජල­භී­තිකා එන්නත් ලබා දීම සඳහා පශු වෛද්‍ය­ව­රුන් පැමි­ණෙන තෙක් බලා සිටියේ නිව්චැ­ට­ල්ව­ත්තට ජල­භී­තිකා රෝග ව්‍යාප්තියේ අව­දා­න­මක් තිබෙන නිසාය. මෙම අව­දා­න­මට ඔවුන් මුහුණ දී සිටින්නේ ජල­භී­තිකා ‍රෝගයට ගොදුරු වීමෙන් නිව්චැ­ට­ල්වත්තේ සහ මුව­ප­ට්ටි­ය­ගම පුද්ග­ල­යන් දෙදෙ­නකු මිය යෑමත් සම­ඟිනි. ජල­භී­ති­කාව හේතු­වෙන් මෙසේ මිය ගියේ මුවපට්ටිය ගමේ පදිංචි 57 හැවි­රිදි එන්. ආරි­ය­රත්න සහ නිව්චැ­ට­ල්වත්තේ 8 හැවි­රිදි කවිනි නෙත්සරා යන දෙදෙ­නාය.

ප්‍රථ­ම­යෙන් අප කවිනි නෙත්සරා දිය­ණි­යගේ නිව­සට යන විට දැරි­යගේ මවු­පි­යන් ජල­භී­තිකා එන්නත් ලබා ගැනීම සඳහා හොරණ රජයේ රෝහ­ලට ගොස් සිටි බැවින් මුව­ප­ට්ටිය ගමේ පිහිටි ආරි­ය­ර­ත්නගේ නිව­සට ගොඩ­වැ­දුණේ සුල­මුල දැන­ගැ­නීමේ අටි­යෙනි.

“ආරි­ය­රත්න කියන්නේ මගේ මහ­ත්ත­යාගේ අයියා. එයා උප­තින්ම මන්ද මාන­සික කෙනෙක්. ඒ නිසා එක තැනක ඉන්නේ නැහැ. හැම­තැ­නම ඇවි­දි­නවා. මේ අහල පහළ හැමෝ­ටම උදව් කර­නවා. රබර් වත්තට ගිහින් දර කඩලා ගෙනත් දෙනවා. පසු­ගිය ජූලි 28 වැනිදා දවල් බන්ට් එක ළඟදි නරි­යෙක් හපා කාලා තිබුණා. අයියා නරි­යාට ගහන්න ගලක් ගන්න නැමෙන විට ඌ මුහු­ණම හපා කාලා තිබුණා. අත් දෙකත් කකු­ලත් කාලා තිබුණ. අයියා ඉන්දු අක්ක­ලාගේ කඩ­යට දුව­ගෙන ගිහිල්ලා. එත­නින් කට්ටිය අයි­යාව ත්‍රීවි­ල­ර­යක දාගෙන ගල්පාත ඉස්පි­රි­තා­ලේට ගෙනි­හින් තිබුණා. ගල්පාත ඉස්පි­රි­තා­ලෙන් හොරණ ඉස්පි­රි­තා­ලේට යැව්වා. හොර­ණින් තුවා­ල­ව­ලට බේත් දාලා වාට්ටුවේ නව­ත්වා­ගෙන පිස්සු බලු රෝග­යට බෙහෙත් විදලා ඊට පසු­වදා ගෙදර එව්වා. බෙහෙත් විදින දවස් වග­යක් ලියලා දීලා තිබුණා. ඒ නිය­මිත දව­ස්ව­ලට ඉස්පි­රි­තා­ලෙට ගිහින් බේත් විද ගත්තා. අයියා හොඳට හිටියා. කිසිම ප්‍රශ්න­යක් තිබුණේ නැහැ. එක බෙහෙ­තයි විදින්න ඉතිරි වෙලා තිබුණේ. එහෙම තියෙද්දි තමයි අයියා නැති වුණේ.” යනු­වෙන් බී.එස්. සුරං­ගනි පැව­සු­වාය.

සුරං­ග­නිගේ සැමි­යාගේ සොයුරු ආරි­ය­රත්න හදි­සියේ රෝගා­තුර වී තිබෙන්නේ අගෝස්තු 16 වැනිදා රාත්‍රි­යේය. එනම් නරියා සපා කා දින 20ක් ගත වූ පසු­වය. 16 වැනිදා සවස ඔහු උගුර රිදෙන බව පවසා සුරං­ග­නි­ගෙන් සම­හන් පැකට් ඉල්ලා තිබේ. ඈ පස් පංගුව බීමට දුන්නේ එම අව­ස්ථාවේ නිවසේ සම­හන් නොතිබූ නිසාය. රාත්‍රි ආහාර ගැනී­මට නොහැකි බව පැවසූ ආරි­ය­රත්න උණු­සුම් ජලය ඉල්ලා ඇත්තේ උගුරේ වේද­නාව හේතු­වෙනි. 

එහෙත් 17 වැනිදා උදෑ­සන වන විට ආරි­ය­ර­ත්නට ජලය කිසි­වක් පානය කළ නොහැකි තත්ත්ව­යක් උද්ගත විය. පිට කොන්දේ හා උගුරේ වේද­නාව සමඟ උද­රය ද විශාල වී තිබේ. ඔහු විය­රු­වෙන් මෙන් කෑග­ස­න්න­ටත් දඟ­ල­න්න­ටත් වූ බැවින් 1990 අමතා ගිලන් රථ­යක් ගෙන්වා­ගෙන ඔහුව හොරණ රෝහ­ලට රැගෙන යෑමට කට­යුතු කර තිබිණි. ඔහු කොත­රම් දරුණු ආකා­ර­යට දැඟ­ලුවේ ද යත්, රෝහ­ලේදී ඔහුට එන්නත් විද තිබෙන්නේ පිරි­මින් පස්දෙ­නකු ඔහුව තදින් අල්ලා ගැනී­මෙන් පසු­වය. එහෙත් රෝහ­ලට රැගෙන ගොස් පැය 2කට පසුව ආරි­ය­රත්න මිය ගියේය. හදිසි මරණ පරී­ක්ෂක සහ මහ­ජන සෞඛ්‍ය පරී­ක්ෂ­කගේ උප­දෙස් පරිදි අගෝස්තු 18 වැනිදා දහ­වල් 1.00ට මෘත­දේ­හය නිව­සට රැගෙන’විත් එදි­නම සවස 4.00ට අව­සන් කට­යුතු සිදු කරන ලදී. දේහය සීල් තබා තිබූ අතර නිවස ඇතු­ළ­තට නොගෙන තිබුණේ සෞඛ්‍යා­ර­ක්ෂිත උප­දෙ­ස්ව­ලට අනු­කූ­ල­වය. ජල­භී­ති­කාව වැල­ඳුණු නරි­යක සපා කෑමෙන් ආරි­ය­ර­ත්නට ජල­භී­ති­කාව වැල­ඳෙ­න්නට ඇති බව වෛද්‍ය­ව­රුන්ගේ තීර­ණය විය.

ජල­භී­ති­කාව වැල­ඳුණු මෙම පිස්සු නරියා බිලි ගත්තේ ආරි­ය­ර­ත්නගේ ජීවි­තය පම­ණක් නොවේ. නිව්චැ­ට­ල්වත්තේ පදිංචි කවිනි නෙත්සරා දිය­ණි­යව ද බිලි ගෙන තිබුණි. මෙම සිඟිති දිය­ණිය මර­ණ­යට පත් වූයේ සැප්තැ­ම්බර් 09 වැනි­දාය. එනම් නරියා සපා කා මාස­ය­කුත් දින 12ක් ඉක්ම ගිය පසු­වය. නෙත්සරා දිය­ණි­යව නරි­යාගේ සපා­කෑ­මට ලක් වූයේ ඉන්දු අක්කාගේ නිවස අස­ලය. එහෙත් අප යන විට ඉන්දු ද ජල­භී­තිකා එන්නත් විද ගැනී­මට රෝහ­ලට ගොස් සිටියේ ඈ ආරි­ය­ර­ත්නගේ තුවාල පිරි­සිදු කර ලේ වහ­නය නැවැ­ත්වී­මට අයිස් තබා ප්‍රථ­මා­ධාර දී තිබූ නිසාය.

මෙම අත­ර­වා­ර­යේදී කවිනි නෙත්සරා දිය­ණි­යගේ මිත්ත­ණිය සහ මාමා මුණ­ගැසී කතා බහ කිරී­මට අපට හැකි විය. “අනේ, මට දුක මැරෙන්න ඉස්සෙල්ලා එන්න බැරි වුණා. මම එන­කොට දුව ඇස්දෙක පියා­ගෙන.” යනු­වෙන් පැවසූ මිත්ත­ණිය වන එස්. වල­රි­මදී මාතාව හඬා වැටෙද්දි මාමා වන ජීවන් සිය හඬ අවදි කළේ මෙලෙ­සිනි.

“නෙත්සරා දුව කියන්නේ මගේ අක්කාගේ දුව. අපේ ගම බුල­ත්සිං­හල. අක්කා බැඳලා ඉන්නේ නිව්චැ­ට­ල්වත්තේ. අම්මාත් අයි­යාත් මමත් දැන් මීග­මුව දංකො­ටුවෙ පදිංචි වෙලා ඉන්නේ. මම මේ වත්තේ අවු­රුදු 2ක් විතර හිටියා. ඒ නිසා දුව ළඟින්ම මම හිටියා. දුව මට හරි ආද­රෙයි. ඉස්පි­රි­තා­ලෙ­දිත් ජීවන් මාමාට එන්න කියන්න කියලා කිව්වාලු. සැප්තැ­ම්බර් 07 වැනිදා අක්කා මට කතා කරලා කිව්වා දුවට සනීප නැහැ කියලා. මම කිව්වා ඉක්ම­නට බේත් අරං දෙන්න කියලා. අක්කා කිව්වා සල්ලි නැහැ කියලා. ඒපාර මම කිව්වා එහේ තියෙන මගේ චේන් එක උගස් තියලා සල්ලි ගන්න කියලා. එදා සල්ලි හොයා­ගෙන දුවට පුද්ග­ලික තැන­කින් බේත් අරං දීලා තිබුණා. එත­නින් මුත්‍රා පරී­ක්ෂ­ණ­යක් කරලා කිසිම වැරැ­ද්දක් නැහැ කියලා තියෙ­නවා. මගේ තාත්තාත් එදා රෑ මෙහෙ ආවා. දුවව හොරණ ඉස්පි­රි­තා­ලේට ගෙනි­හින් මට එයාලා කතා කරලා කිව්වා. මම අම්මා­ටයි අයි­යා­ටයි පණි­වි­ඩය දීලා දංකො­ටුවෙ ඉඳලා ආවා ‍හොරණ ඉස්පි­රි­තා­ලෙට එන­කොට දවල් 1.15යි. මම දුවට කතා කළා. දුව මාව හඳුනා ගත්තේ නැහැ. සෙම පෙරා­ගෙන දැඟ­ලුවා. මම ඇවිත් විනාඩි 5කින් හරි­ය­ටම 1.20ට දුවගේ පණ ගියා. මගේ ඇස් ඉස්ස­රහ දුව නැති වුණ හැටි මට දරා­ගන්න බැහැ.” නෙත්සරා දිය­ණි­යගේ මාමා වන සී. ජීවන් පැව­සුවේ දැඩි වේද­නා­ව­කිනි.

දිවා කාලයේ වුවද මොන­රුන්ගේ කේකා­රා­ව­යත් නරි­යන්ගේ හූ හඬත් ඇසෙන නිව්චැ­ට­ල්ව­ත්තට වඳු­ර­න්ගෙන් ද හිඟ­යක් නැති බව අපට වැට­හුණේ නෙත්සරා දිය­ණි­යගේ මිදුලේ ඇඹ­රැල්ලා කඩ­මින් වහ­ල­යෙන් වහ­ල­යට පැන යන වඳුරු රංචුව නිසාය.

ආරි­ය­ර­ත්නගේ තුවාල පිස දමා රෝහ­ලට යැවූ ඉන්දු, ජල­භී­තිකා එන්නත විද­ගෙන නිව­සට පැමිණ සිටි බැවින් අප ඈ හමු වූයේ කවිනි නෙත්සරා දිය­ණිය පසු­පස නරියා ලුහු­බැඳ ගිය අයුරු ඈ දුටු බැවිනි.

“ආරි­ය­ර­ත්නව ත්‍රීවි­ල­ර­යෙන් ඉස්පි­රි­තා­ලෙට පිටත් කරලා අපි එළියෙ කතා කර කර හිටියා. ඒ වෙලාවේ අහල පහළ ගෙව­ල්වල ළමයි පා‍ෙර් සෙල්ලම් කර කර හිටියා. එක­පා­ර­ටම කොහෙන් ආවාද මන්දා නරි­යෙක් දුව­ගෙන ආවා. නෙත්සරා දුව එයාගේ මල්ලිව වඩා­ගෙන හිටියේ. ඒ නිසා දිව්වත් දුව­ගන්න බැරිව පාරේ වැටුණා. අපි නරි­යාව එළ­වන්න කෑගැ­හුවා. මම දැක්කෙ නෙත්සරා දුවයි එයාගේ මල්ලියි නරි­යයි එක පොදි­යක් වුණා විත­රයි. හපා කනවා දැක්කේ නැහැ. අපි කෑග­හද්දි බල්ලො බුරා­ගෙන ආවා. නරියා වේග­යෙන් දිව්වා. නෙත්සරා දුවගේ කකුල දණ­හි­සෙන් පහළ තුවාල වෙලා තිබුණා.” යනු­වෙන් ඉන්දු අක්කා යැයි කවු­රුත් අම­තන ඉන්ද්‍රාණි ගමගේ විස්තර කළාය.

මේ වන විට ජල­භී­තිකා එන්නත් ලබා­ගෙන නිව­සට පැමි­ණෙ­මින් සිටි නෙත්සරා දිය­ණි­යගේ මව සහ පියා අත­ර­ම­ගදී සම්බන්ධ කර ගැනී­මට අපට හැකි විය.

“දුව පාරේ වැටුණු වෙලාවේ මම කුස්සියේ උය­උයා හිටියේ. කෑග­හන සද්දෙට මම දුව­ගෙන ආවා. දුවගේ කකුල තුවාල වෙලා තිබුණා. දුව මට කිව්වා පාරේ වැටිලා තුවාල වුණේ, නරියා හැපුවෙ නැහැ කියලා. නරියා දුවගේ සායේ ගෑවුණ විත­රයි කියලා කිව්වා. දුව කිව්වා, අම්මෙ මම මල්ලිව යට කර­ගෙන බේරා ගත්තා කියලා. දුව මල්ලිව බේර ගත්තා. ඒත් අනේ මගේ දුවට බේරෙන්න බැරි වුණා.” කිය­මින් දිය­ණි­යගේ මව වන සී. විජ­ය­කු­මාරි පැව­සුවේ හැඬූ කඳු­ළිනි.

එදා (ජූලි 28) තුවාල ලැබූ කවිනි නෙත්සරා දිය­ණි­යව මව විසින් ගල්පාත රෝහ­ලට රැගෙන ගොස් තිබුණි. එහිදී දැරිය වෛද්‍ය­ව­ර­යාට පවසා ඇත්තේ නරියා සපා නොකෑ බවය. එහෙත් තුවා­ල­ව­ලට බෙහෙත් දැමී­මෙන් අන­තු­රුව ගිලන් රථ­යෙන් ඇයව හොරණ ‍රජයේ රෝහ­ලට යැවී­මට කට­යුතු කර තිබිණි. එම අව­ස්ථාවේ ගිලන් රථ­යෙන් යෑමට නොහැකි යැයි පව­ස­මින් කවිනි නෙත්සරා දිය­ණිය හඬා වැටුණු නිසා ඇයව හොරණ රෝහ­ලට මව විසින් ගෙන ගියේ ත්‍රීවි­ල­ර­යෙනි. හොරණ රෝහ­ලේදී ද දිය­ණිය වෛද්‍ය­ව­රුන්ට අව­ධා­ර­ණය කළේ නරියා ඇයව සපා නොකෑ බවය. සායේ වැදුණු බව පම­ණක් පවසා තිබේ. හොරණ රෝහලේ වෛද්‍ය­ව­රුන් තුවාල වේළෙ­න්නට ඖෂධ දීමෙන් පම­ණක් වෛද්‍ය ප්‍රති­කා­රය අව­සාන කර තිබෙන්නේ එබැ­විනි.

අගෝස්තු 17 වැනි දින නරියා සපා කෑ ආරි­ය­රත්න මිය ගිය ද කවිනි නෙත්සරා දිය­ණිය කෙරෙහි කිසි­වකු විශේෂ අව­ධා­න­යක් යොමු නොකළේ දිය­ණිය ඉතා නිරෝ­ගීව කෙළි­දෙ­ළෙන් කාලය ගත කළ නිසා බව ඇගේ මව වන විජය කුමාරි සඳ­හන් කළාය. කවිනි නෙත්සරා සිඟිති දිය­ණිය රෝගි වූයේ පසු­ගිය සැප්තැ­ම්බර් 07 වැනි­දාය. ඒ උණ සමඟ කොන්දේ කැක්කුම හට ගැනී­මෙනි. පුද්ග­ලික වෛද්‍ය මධ්‍ය­ස්ථා­න­ය­කින් බෙහෙත් රැගෙන දුන් විට උණ අඩු වුවද කොන්දේ කැක්කුම සහ උගුරේ වේද­නාව වැඩි වී තිබේ. ඉන්ප­සුව වතුර පානය කිරී­මට නොහැකි බවත් උගුර හිර­වන බවත් දිය­ණිය මවට පවසා ඇති අතර 09 වැනිදා දව­සට එළි­වන ජාමයේ ඇයව හොරණ රජයේ රෝහ­ලට රැගෙන ගියේ ඇගේ රෝගි තත්ත්වය උත්සන්න වූ නිසාය.

“ඉස්පි­රි­තා­ලෙට ගියාම දුවව 1 වැනි වාට්ටු­වට දැම්මා. දුව හුළං වදි­න­කොට භයේ හිටියේ. හුස්ම ගන්නත් අමාරු වුණා. වෛද්‍ය­වරු අපෙන් ඇහුවා දරු­වාව බල්ලෙක්, පූසෙක් හෝ නරි­යෙක් කෑවාද කියලා. මේ ලෙඩේට බෙහෙත් නැති බවත් දුවව බේරා ගැනී­මට අමාරු බවත් කිව්වා. දුවට බෙහෙත් ‍බොන්න බැරි වුණු නිසා බෙහෙ­තක් විද්දා. ඊට පස්සේ සෙම ගියා. ආයේ බෙහෙ­තක් විද්දා. ඒ පාර ලේ සමඟ වම­නය ගියා. දිග­ටම සෙම ගියා. දුව කෑග­හලා ඇඬුවා. උගුර ගැල­විලා යන්න තරම් රිදෙ­නවා කිව්වා. දුව දඟ­ලන්න වුණා. ඒ දිහෑ බලා­ගෙන ඉන්න බැරිව මම එළි­යට ආවා.” යනු­වෙන් අප සමඟ පැව­සුවේ දිය­ණි­යගේ පියා වන සමන් විජය කුමාර් ය.

අව­සා­න­යේදී සීල් තැබූ පෙට්ටි­ය­කින් නිව්චැ­ට­ල්ව­ත්තට රැගෙන ආ නෙත්සරා දිය­ණි­යගේ මෘත­දේ­හය පැය කීප­යක් ඇතු­ළත භූම­දාන කළේ ප්‍රාදේ­ශීය මහ­ජන සෞඛ්‍ය පරී­ක්ෂ­කගේ උප­දෙස් පරි­දිය.

ආරි­ය­ර­ත්නව සපා කා, නෙත්සරා දිය­ණි­යගේ ඇ‍ඟේ හැපී දිව ගිය නරියා නිවෙස් තුළට ද රිංගා තිබේ. කුකු­ළකු ඩැහැ­ගෙන සපන අත­ර­වා­ර­යේදි ගාමිණි සිල්වා මුගු­ර­කින් පහර දී නරි­යාව මරා දමා ඇත. එහෙත් මෙම නරි­යාගේ හිස කපා වෛද්‍ය පර්යේ­ෂණ ආය­ත­න­යට රැගෙන ගොස් නැත.” අපි සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිල­ධාරි කාර්යා­ල­යට කතා කළා. ඒ අය අපිට හිස කපා­ගෙන එන්න කිව්වා. ඊට පස්සෙ අපේ අත්වල නරි­යාගේ ලේ, විෂ­බීජ ගෑවෙ­න­වානේ. නිසි ක්‍රම­වේ­ද­ය­කට කපන්න අපි දන්නෙ නැහැනේ.” යනු­වෙන් ගම්මු පැව­සූහ. මරා දැමූ නරියා වළ දමා තිබෙන්නේ ඉන් අන­තු­රු­වය.

අප යන විට ගාමිණි සතු එළ­දෙන කටු­පොල් වගා කළ වතු­යා­යක කඹ 3ක් දමා බැඳ සිටියේ ඌ සැර­ප­රුෂ වී තණ­කොළ නොකන බව පව­ස­මිනි. ගම්වා­සින්ගේ අද­හස එළ­දෙ­නට ජල­භී­ති­කාව වැලඳී ඇති බවය. අප සිටි­ය­දීම කළු­තර දිස්ත්‍රි­ක්කයේ පශු විම­ර්ශන කාර්යා­ලයේ නිල­ධා­රිහු එළ­දෙන පරීක්ෂා කිරී­මට පැමි­ණි­යහ. ඊට අම­ත­රව ජාතික සත්ව නිෂ්පා­දන සෞඛ්‍ය දෙපා­ර්ත­මේ­න්තු­වෙන් පැමිණ ගව­යන් සහ මීග­ව­යන්ට ජල­භී­තිකා එන්නත් දීම අරඹා තිබිණි. මේ වන විට මෙම ප්‍රදේ­ශයේ සුන­ඛ­ය­න්ටත් පූස­න්ටත් ජල­භී­තිකා එන්නත් ලබා දී අව­සන් කර ඇත. ජල­භී­ති­කා­වට ගොදුරු වීමේ අව­දා­නම ඇති ගම්වැ­සියෝ හය­දෙ­නෙක් එන්නත් ලබා ගනිති.

“දැන් අපිට වත්තේ වැඩට යන්න භයයි. දරු­වන්ව ඉස්කෝලේ යවන්න භයයි. කැලෑ­වෙන් කොයි­වෙ­ලාවේ නරි මතු වෙන­වාද කියලා කියන්න බැහැ. වැසි­කි­ළි­යට යන්න වෙන්නේ පොලු මුගුරු අරං. ළඟදි දව­සක් හරක් බඳින්න ගිය ගෑනු කෙනෙ­කුව නරි­යෙක් කාලා තියෙ­නවා. අපේ ගෙවල් ශක්ති­මත් නැහැ. ඒ නිසා නරි­ය­කුට ගෙට පනින එක මහ දෙයක් නොවෙයි.” යනු­වෙන් සඳ­හන් කළේ නිව්චැ­ට­ල්වත්තේ පදිං­චි­ක­රු­වන්ය.

මේ වන විට මිල්ල­නිය සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිල­ධාරි කාර්යා­ල­ය­ටත් මදු­රා­වල සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිල­ධාරි කාර්යා­ල­ය­ටත් අයත් ප්‍රදේ­ශ­ව­ලින් ජල­භී­තිකා රෝග­යට ගොදුරු වූ ගව­යන් 4ක් වාර්තා වී තිබේ. ඒ, ගව­යන්ව නරි සපා­කෑ­මට භාජ­නය වීමෙනි. මේ අත­රින් මිය ගිය එක් නරි­ය­කුගේ හිසත් ගව­ය­කුගේ හිසත් වෛද්‍ය පර්යේ­ෂණ ආය­ත­න­යට යොමු කිරී­මෙන් අන­තු­රුව මෙම සතුන් ජල­භී­තිකා රෝග­යට ගොදුරු වී ඇති බවට වාර්තා වී ඇත.

“ජල­භී­ති­කා­වෙන් මිය ගිය අයගේ තොර­තුරු පරීක්ෂා කරන විට නරි කාලා රෝගය හැදුණා කියලා තහ­වුරු වෙන්නේ අඩු­වෙන්. ගිය අවු­රුද්දේ රත්න­පු­ර­යෙන් එක් මර­ණ­යක් වාර්තා වුණා. ගිය අවු­රුද්දේ ජල­භී­ති­කාව හේතු­වෙන් මිය ගිය 26න් 10 – 15 අතර ගණ­නක් ඉන්නවා රෝගය හැදුණු හේතුව දන්නේ නැති. සම­හ­ර­විට ඒ අයට නරි­යකු කාලා, එහෙම නැත්නම් නරි­යකු කාපු ගව­යන්ගෙන් රෝගය හැදුණා වෙන්න පුළු­වන්. ඒත් ඒ අයට නිශ්චි­තව කියන්න මතක නැහැ. එක්කෙ­නෙක් කියලා තිබුණ රෑ නිදා­ගෙන සිටින විට දුඹු­රු­පාට බල්ලෙක් වගේ සතෙක් කාලා දිව්වා කියලා. කොහොම වුණත් නරි­ය­න්ගෙන් ජල­භී­ති­කාව වැල­ඳීමේ අව­දා­න­මක් තිබෙ­නවා. ජල­භී­ති­කාව හැදිලා මිය යන ගව­යන් නම් සෑහෙන්න වාර්තා වෙනවා. කැලෑ­බද ප්‍රදේ­ශ­වල නිදැල්ලේ යන ගව­යන්ට ජල­භී­ති­කාව හැදෙන්න පුළු­වන්. ඒ මඟින් මිනි­සුන්ට හැදෙන්න පුළු­වන්.” යනු­වෙන් පැවසූ මහ­ජන සෞඛ්‍ය පශු වෛද්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ, වෛද්‍ය එල්.ඩී. කිත්සිරි, නරි­යන් වැනි කැලෑ සතුන් ජල­භී­තිකා රෝග­යට ගොදුරු වීම වළක්වා ගැනී­මට වන ජීවි දෙපා­ර්ත­මේ­න්තුව කඩි­න­මින් වැඩ­පි­ළි­වෙ­ළක් සකස් කළ යුතු බව පෙන්වා දුන්නේය.

ඡායා­රූප – සමන් ශ්‍රී වෙදගේ

- Advertisement -

Latest news

khabib vs gaethje countdown

https://youtu.be/vqBGL6InxHQ
- Advertisement -

දුම්රිය දෙපාර්තුමේන්තුවෙන් විශේෂ දැනුම් දීමක්

රටේ පවතින කොවිඩ් නයින්ටීන් ව්‍යාප්ති තත්ත්වය හේතුවෙන් ප්‍රධාන මාර්ගයේ දුම්රිය ස්ථාන කිහිපයක දුම්රිය නොනවත්වා ධාවනය කිරීම සිදුකරන බව දුම්රිය දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය සාමාන්‍යාධිකාරී...

මෙරට 15 වන කොරෝනා මරණය කුලියාපිටියෙන්

මෙරට 15 වන කොරෝනා මරණය සිදුව ඇති බව වාර්තා වේ. මෙලෙස මියගොස් ඇත්තේ කුලියාපිටිය ප්‍රදේශයේ පදිංචිකරුවෙක් බව සෞඛ්‍ය අංශ සඳහන් කරයි.

උණ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවට ලබා දුන් එන්නතක් විෂ වී දකුණු කොරියානුවෝ 13ක් ජීවිතක්ෂයට

ඉන්ෆ්ලුවෙන්සා ඇතුළු උණ, සෙම්ප්‍රතිශ්‍යා රෝගවලින් ආරක්ෂාවීමට රජය ලබා දුන් එන්නතක් විෂ වීමෙන් දකුණු කොරියානුවෝ 13 දෙනෙක් ජීවිතක්ෂයට පත් වූහ. එන්නත ලබා දී...

Related news

khabib vs gaethje countdown

https://youtu.be/vqBGL6InxHQ

දුම්රිය දෙපාර්තුමේන්තුවෙන් විශේෂ දැනුම් දීමක්

රටේ පවතින කොවිඩ් නයින්ටීන් ව්‍යාප්ති තත්ත්වය හේතුවෙන් ප්‍රධාන මාර්ගයේ දුම්රිය ස්ථාන කිහිපයක දුම්රිය නොනවත්වා ධාවනය කිරීම සිදුකරන බව දුම්රිය දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය සාමාන්‍යාධිකාරී...

මෙරට 15 වන කොරෝනා මරණය කුලියාපිටියෙන්

මෙරට 15 වන කොරෝනා මරණය සිදුව ඇති බව වාර්තා වේ. මෙලෙස මියගොස් ඇත්තේ කුලියාපිටිය ප්‍රදේශයේ පදිංචිකරුවෙක් බව සෞඛ්‍ය අංශ සඳහන් කරයි.

උණ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවට ලබා දුන් එන්නතක් විෂ වී දකුණු කොරියානුවෝ 13ක් ජීවිතක්ෂයට

ඉන්ෆ්ලුවෙන්සා ඇතුළු උණ, සෙම්ප්‍රතිශ්‍යා රෝගවලින් ආරක්ෂාවීමට රජය ලබා දුන් එන්නතක් විෂ වීමෙන් දකුණු කොරියානුවෝ 13 දෙනෙක් ජීවිතක්ෂයට පත් වූහ. එන්නත ලබා දී...
- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here